Ano, kritika cynického rozumu je správná

P1060166

Subjektivně si myslím, že místo humoru je zde už dlouho jenom blbá nálada, díky ekonomickým a sociálním problémům které nás trápí od roku 1938 (Mnichovská dohoda), a se kterými si neumíme optimálně rychle poradit, znáte nějakou moderní českou knihu plnou humoru, nebo moderní český film plný humoru? Jsme národem, ve kterém už jsou jenom cynici a skeptici, mohli bychom obrazně náš cynismus dávat do konzerv a nápisem Český cynismus. 
 
Německý filozof Peter Sloterdijk v knize „Kritika cynického rozumu„, tvrdí, že vládnutí a lhaní jsou synonyma. A zřejmě by mu dalo za pravdu mnoho českých občanů. Ti však mají sklon přehlížet, že ani v případě lhaní v politice, ani morálního pobouření nejde o žádnou českou zvláštnost, občané západních demokracií nedůvěřují politickým elitám přímo chronicky.
 
V tomto kontextu nelze opomenout Sloterdijkův dodatek k výroku: pravda vládnoucího a pravda ovládaného se liší. A pokud jeho tvrzení platí, pak politika je sice prolhaná, ale zároveň by bylo načase si uvědomit, že morální pobouření je zbytečné. Z podrážděných reakcí občanů se však zdá, že se s lhaním vládnoucí elity nehodlají smířit.
 
Průvodním jevem jejich pobouření totiž je, že se dříve lhalo méně. Z idealizované představy o minulých pravdomluvných dobách pak vyplývá přesvědčení, z něhož pobouření vzniká. Politika by šla dělat lépe, jako za první republiky, zavzpomíná nostalgicky naivní český občan. Ten americký si zase představí prvního prezidenta George Washingtona, o němž se vypráví, že jeho charakterové vlastnosti mu bránily lhát.
Reklamy

Autor: Guru Vit Kouba Bhagavan

Já jsem Guru Vít Kouba Bhagavan a ten kdo mě miluje ten šťastný je.